6 x ANO/NE v etiketě na LinkedIn


Pravidla etikety znám, například děkuji, u stolu si rukou nepodpírám bradu, když jdu do restaurace, tak otevřu a podržím druhému dveře. Jakmile přijde na etiketu v on-line světě, pak to často nemusí být takto jednoznačné.

Právě to mě vedlo k poohlédnutí se po vyzkoušených doporučení pro síť LinkedIn a přispívání do skupiny „Sociální sítě profesionálně".

TIP #1 „ANO": Propojuji se raději „ihned"

Na Facebooku jsem jeden čas působil zoufale, když jsem se snažil propojit s někým ihned po tom, co jsme se potkali. Na LinkedIn platí ale jiná pravidla. Řekněme, že na konferenci si na pár minut popovídám s někým doposud neznámým. Neměli jsme ani čas si popovídat o všem, co nás zajímalo. V takovém případě raději nečekám a posílám pozvánku ještě ten den večer, dokud si na sebe pamatujeme. V takové situaci se se při odesílání pozvánky je již divně necítím.

TIP #2 „NE": Spojit s někým, aniž bych navštívil jeho profil

Řekněme, že procházím seznam "Lidé, které můžete znát." Pod fotkou každého člověka, vidím modré tlačítko "Navázat spojení". Pozor, na toto tlačítko, ale nekliknu. Neumožní mi totiž nikdy text mé pozvánky upravit. Jediný způsob, jak můžu upravovat svůj požadavek na propojení je to, že kliknu "Navázat spojení" pouze, pokud jsem na něčím profilu.

TIP #3 „ANO": Přizpůsobuji každý požadavek na navázání nového spojení

Jakou pozvánku byste chtěli dostat od kolegy či kolegyně raději? Tuto známou: "Rád(a) bych s vámi navázal(a) spojení na LinkedIn" nebo raději v tomto duchu: "Ahoj Romane, gratuluji k Vašemu zajímavému příspěvku, už se těším na další!..." Text pozvánky nemusí mít pokaždé vliv na to, zda zvaná osoba pozvánku příjme, ale vždycky bude mít dopad na to, jak se bude cítit. Právě proto mi stojí za to si dát tu práci a každou pozvánku upravit.

TIP #4 „NE": Zasílat žádosti o navázání spojení více než dvakrát

Můj bývalý kolega si mě pamatoval, přesto mou pozvánku v LinkedIn nepřijímal. Ano, měl jsem pokušení se mu "připomínat", vzít zpět svůj požadavek o spojení a pak poslat znovu. Tady má ctižádost neměla velký smysl. LinkedIn totiž automaticky připomíná pozvané osobě to, že na něj čeká pozvání právě ode mne. Stává se mi, že mou pozvánku přijmou lidé až po několika měsících. Asi ve chvíli, kdy procházejí dlouhý seznam čekajících pozvánek na spojení, kdo ví.

TIP #5 „ANO": Alternativu k rychlému neformálnímu rozhovoru

Často je těžké přesvědčit někoho cizího, aby se vytrhl z toho, co ho baví a místo toho šel na setkání se mnou, zvláště pokud je velmi zaneprázdněn. Poslání pozvánky nebo zprávy může být mnohem efektivnější způsob. Proto upravuji text v pozvánce a také po potvrzení pozvánky dotyčnému napíši s otázkou „proč“ a někdy požádám o názor. Navazující neformální rozhovory mohou přinést nečekaná překvapení. V každém případě, je to ideální pro získání pohledu od lidí, kteří by jinak na mě neměli čas.

TIP #6 „ANO": Propojuji se s recruitery

Pokud bych hledal práci, pak jeden z prvních kroků bude to, že najdu personalisty a recruitery ve svém odvětví. Řekl bych jim, že aktivně hledám nové příležitosti a zda mne nemohou takové příležitosti doporučit. Současně bych jim též nabídl, že pokud hledají kandidáty na jiné pozice, tak jim rád mohu vybrat a doporučit někoho ze své vlastní profesní sítě.

Štítky:

Doporučené
Aktuální
Značky
Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square

© CONECTIO 2017

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon